BAS40-04LT1G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BAS40-04LT1G |
Description | DIODE ARR SCHOTT 40V 120MA SOT23 |
Manufacturer Standard Lead Time | 44 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Series Connection 40 V 120mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BAS40-04LT1G Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 40 mA |
Manufacturer onsemi | Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 25 V |
Part Status Active | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C |
Diode Configuration 1 Pair Series Connection | Mounting Type Surface Mount |
Technology Schottky | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236) |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 120mA (DC) | Base Product Number |