SMD1206B020TF/24
DigiKey Part Number
13-SMD1206B020TF/24TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMD1206B020TF/24CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMD1206B020TF/24DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD1206B020TF/24
Description
PTC RESET FUSE 24V 200MA 1206
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 24V 200 mA Ih Surface Mount 1206 (3216 Metric), Concave
Category
Time to Trip
100 ms
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
650 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
2.6 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
1206 (3216 Metric), Concave
Voltage - Max
24V
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)
Current - Trip (It)
420 mA
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Current - Max
100 A