CC0402KRX5R6BB475 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 1 003 120
Datasheet
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC0402KRX5R6BB475
DigiKey Part Number
13-CC0402KRX5R6BB475TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0402KRX5R6BB475CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0402KRX5R6BB475DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402KRX5R6BB475
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0402KRX5R6BB475 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)