CL05A475KP5NRNC
DigiKey Part Number
1276-1480-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-1480-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-1480-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05A475KP5NRNC
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0402
Detailed Description
4.7 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL05A475KP5NRNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.026" (0.65mm)