RT424012 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5831-RT424012-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RT424012 |
Description | POWER/SIGNAL RELAY, 2 FORM C, DP |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Flux Protection |
Series | Coil Insulation Class F |
Packaging Bulk | Must Operate Voltage 8.4 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Mounting Type | Operate Time 8 ms |
Coil Voltage | Release Time 6 ms |
Contact Form DPDT (2 Form C) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Contact Rating (Current) 8 A | Contact Material Silver Nickel (AgNi) |
Switching Voltage 400VAC - Max | Approval Agency cCSAus, CQC, cURus, VDE |
Load - Max Switching 2000VA | Relay Type |
Coil Current 33.3 mA | Coil Resistance 360 Ohms |