RT424012
RT424012
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
RT424012
DigiKey Part Number
PB967-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT424012
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
RT424012 Models
Packaging
Box
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
8 ms
Coil Voltage
Release Time
6 ms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
14.2 mA
Coil Resistance
360 Ohms