1092QC3-125VAC
DigiKey Part Number
1092QC3-125VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QC3-125VAC
Description
LED PNL IND AMBER DIF QUICK CON
Detailed Description
LED Panel Indicator Amber Diffused 125V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1092QC3-125VAC Models
Voltage
125V
Series
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Amber
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Amber
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)