1092QC1-125VAC
DigiKey Part Number
1092QC1-125VAC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092QC1-125VAC
Description
LED PNL IND RED DIFF QUICK CON
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 125V 25mA Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
EDA/CAD Models
1092QC1-125VAC Models
Voltage
125V
Series
Current
25mA
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lens Style
Round with Flat Top
Lamp Color
Red
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Red
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)