SUM55P06-19L-E3 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 1 882
Datasheet
Infineon Technologies
P-Channel 60 V 55A (Tc) 3.75W (Ta), 125W (Tc) Surface Mount TO-263 (D2PAK)
SUM55P06-19L-E3
DigiKey Part Number
SUM55P06-19L-E3TR-ND - Tape & Reel (TR)
SUM55P06-19L-E3CT-ND - Cut Tape (CT)
SUM55P06-19L-E3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SUM55P06-19L-E3
Description
MOSFET P-CH 60V 55A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
63 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SUM55P06-19L-E3 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
115 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3500 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.75W (Ta), 125W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Supplier Device Package
TO-263 (D2PAK)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
19mOhm @ 30A, 10V