CPC1017NTR
DigiKey Part Number
212-CPC1017NTR-ND - Tape & Reel (TR)
212-CPC1017NTRCT-ND - Cut Tape (CT)
212-CPC1017NTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPC1017NTR
Description
SSR RELAY SPST-NO 100MA 0-60V
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-SOP (0.150", 3.81mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPC1017NTR Models
Category
Voltage - Load
0 V ~ 60 V
Mfr
Load Current
100 mA
Series
On-State Resistance (Max)
16 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Approval Agency
CSA, EN, UL
Output Type
AC, DC
Base Product Number
Voltage - Input
1.2VDC