TZX6V8C-TAP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
onsemi
In Stock: 63 314
Datasheet
Upgrade
onsemi
In Stock: 14 738
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Similar
Microchip Technology
In Stock: 196
Zener Diode 6.8 V 500 mW Through Hole DO-204AH (DO-35)
TZX6V8C-TAP
DigiKey Part Number
TZX6V8C-TAP-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TZX6V8C-TAP
Description
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO204AH
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Power - Max
500 mW
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 3.5 V