BZX79C6V8-T50A | |
|---|---|
DigiKey Part Number | BZX79C6V8-T50ACT-ND - Cut Tape (CT) BZX79C6V8-T50ATB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX79C6V8-T50A |
Description | DIODE ZENER 6.8V 500MW DO35 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.8 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZX79C6V8-T50A Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 4 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 100 mA |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -65°C ~ 200°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package DO-35 |
Power - Max 500 mW | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 15 Ohms |