WEC3R0335QG
DigiKey Part Number
4041-WEC3R0335QG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WEC3R0335QG
Description
3.3F 3.0V 08*20 EDLC
Detailed Description
3.3 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 85mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
3.3 F
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
85mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C