WEC3R0106QG
DigiKey Part Number
4041-WEC3R0106QG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WEC3R0106QG
Description
10F 3.0V 10*30 EDLC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Radial, Can 30mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
VINATech Co LTD
Termination
PC Pins
Packaging
Bag
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
Radial, Can
Capacitance
10 F
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 1kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C