AMS1117-1.2
DigiKey Part Number
4518-AMS1117-1.2TR-ND - Tape & Reel (TR)
4518-AMS1117-1.2CT-ND - Cut Tape (CT)
4518-AMS1117-1.2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMS1117-1.2
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT-223-3L
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3L
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
75dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
12V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
SOT-223-3L
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 1A