AMS1117-3.3 SOT-223
DigiKey Part Number
5399-AMS1117-3.3SOT-223TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-AMS1117-3.3SOT-223CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-AMS1117-3.3SOT-223DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMS1117-3.3 SOT-223
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223
Category
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 1A
Mfr
Current - Output
Series
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
70dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
18V
Supplier Device Package
SOT-223
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V