UA78L12ACDRG4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 211 962
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 896
Datasheet
Similar
In Stock: 2 400
STMicroelectronics
STMicroelectronics
onsemi
onsemi
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
UA78L12ACDRG4
DigiKey Part Number
UA78L12ACDRG4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UA78L12ACDRG4
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8-SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UA78L12ACDRG4 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
42dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
27V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V