UA78L12ACDR
DigiKey Part Number
296-15054-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-15054-1-ND - Cut Tape (CT)
296-15054-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UA78L12ACDR
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UA78L12ACDR Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
42dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
27V
Supplier Device Package
8-SOIC
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V