TPSM8287A12BBSRDVR
DigiKey Part Number
296-TPSM8287A12BBSRDVRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM8287A12BBSRDVRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM8287A12BBSRDVRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM8287A12BBSRDVR
Description
6-V INPUT, 12-A STACKABLE DC-DC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.4 ~ 3.35V 12A 2.7V - 6V Input
Category
Current - Output (Max)
12A
Mfr
Power (Watts)
40 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Digi-Reel®
Features
Adjustable Output
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
39-PowerFQFN Module
Voltage - Input (Min)
2.7V
Size / Dimension
0.27" L x 0.18" W x 0.07" H (6.8mm x 4.5mm x 1.8mm)
Voltage - Input (Max)
6V