TPSM63606EXTRDLR
DigiKey Part Number
296-TPSM63606EXTRDLRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-TPSM63606EXTRDLRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-TPSM63606EXTRDLRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSM63606EXTRDLR
Description
HIGH-DENSITY, 36-V INPUT, 1-V TO
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 16V 6A 3V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSM63606EXTRDLR Models
Category
Current - Output (Max)
6A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Efficiency
95.6%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
20-PowerBFQFN Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.22" L x 0.20" W x 0.16" H (5.5mm x 5.0mm x 4.1mm)
Voltage - Input (Max)
36V