TPSM63606RDLR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPSM63606RDLR |
Description | DC DC CONVERTER 1-16V |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1 ~ 16V 6A 3V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPSM63606RDLR Models |
Category | Current - Output (Max) 6A |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Efficiency 91.3% |
Type Non-Isolated PoL Module | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case 20-PowerBFQFN Module |
Voltage - Input (Min) 3V | Size / Dimension 0.22" L x 0.20" W x 0.16" H (5.5mm x 5.0mm x 4.1mm) |