LMZ31520RLGT
DigiKey Part Number
296-37223-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-37223-1-ND - Cut Tape (CT)
296-37223-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMZ31520RLGT
Description
DC DC CONVERTER 0.6-3.6V 72W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 3.6V 20A 3V - 14.5V Input
EDA/CAD Models
LMZ31520RLGT Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
96%
Package / Case
72-BQFN Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.64" L x 0.60" W x 0.23" H (16.2mm x 15.2mm x 5.9mm)
Voltage - Input (Max)
14.5V