LMR36506R5RPER
DigiKey Part Number
296-LMR36506R5RPERTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-LMR36506R5RPERCT-ND - Cut Tape (CT)
296-LMR36506R5RPERDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR36506R5RPER
Description
IC REG BUCK 5V 600MA 9VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 5V 1 Output 600mA 9-PowerVFQFN
Category
Voltage - Input (Max)
65V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Frequency - Switching
200kHz ~ 2.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
1
Supplier Device Package
9-VQFN-HR (2x2)
Voltage - Input (Min)
3V