LM78L12ACZ/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 22 379
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1 908
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
STMicroelectronics
onsemi
In Stock: 233
onsemi
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM78L12ACZ/NOPB
DigiKey Part Number
LM78L12ACZ/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM78L12ACZ/NOPB
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM78L12ACZ/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 mA
Packaging
Bulk
PSRR
54dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-92-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V