MC78L12ACPREG
DigiKey Part Number
MC78L12ACPREGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MC78L12ACPREGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC78L12ACPREG
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA TO92
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92 (TO-226)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MC78L12ACPREG Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
PSRR
42dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 Long Body, Formed Leads
Voltage - Input (Max)
35V
Supplier Device Package
TO-92 (TO-226)
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V