AMC22C11DR
DigiKey Part Number
296-AMC22C11DRTR-ND - Tape & Reel (TR)
296-AMC22C11DRCT-ND - Cut Tape (CT)
296-AMC22C11DRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AMC22C11DR
Description
IC COMPARATOR 1 GEN PUR 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Comparator Standard (General Purpose) Open-Drain 8-SOIC
Category
Current - Input Bias (Max)
0.025µA @ 4V
Manufacturer
Texas Instruments
Current - Quiescent (Max)
2.2mA, 3.7mA
Digi-Reel®
Propagation Delay (Max)
380ns
Part Status
Active
Hysteresis
25mV
Type
Standard (General Purpose)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Elements
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output Type
Open-Drain
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Supply, Single/Dual (±)
3V ~ 27V