FG22C0G2W683JNT00 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2 389
Datasheet
In Stock: 152
0.068 µF ±5% 450V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FG22C0G2W683JNT00
DigiKey Part Number
FG22C0G2W683JNT00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FG22C0G2W683JNT00
Description
CAP CER 0.068UF 450V C0G RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FG22C0G2W683JNT00 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)