RGB4W500W033A-001
DigiKey Part Number
285-RGB4W500W033A-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RGB4W500W033A-001
Description
DC/DC CONVERTER 3.3-24V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3 ~ 24V 33A 18V - 60V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RGB4W500W033A-001 Models
Category
Power (Watts)
500 W
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
98%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
10-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.95" L x 1.50" W x 0.51" H (49.5mm x 38.1mm x 13.0mm)
Voltage - Input (Min)
18V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Max)
60V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, UKCA
Current - Output (Max)
33A