RF2-04A-T-00-50-G
DigiKey Part Number
2057-RF2-04A-T-00-50-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF2-04A-T-00-50-G
Description
CONN SMA JACK STR 50 OHM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Through Hole Solder
EDA/CAD Models
RF2-04A-T-00-50-G Models
Category
Frequency - Max
6 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Features
Code A
Packaging
Bulk
Housing Color
White
Part Status
Active
Center Contact Material
Brass
Connector Style
Body Material
Brass
Connector Type
Jack, Female Socket
Body Finish
Gold
Contact Termination
Solder
Center Contact Plating
Gold
Shield Termination
Solder
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Impedance
50 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Mounting Type
Through Hole
Voltage Rating
335 V