DPP120-48-1
DigiKey Part Number
285-DPP120-48-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPP120-48-1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
EDA/CAD Models
DPP120-48-1 Models
Category
Power (Watts)
120W
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Size / Dimension
4.59" L x 2.50" W x 4.92" H (116.6mm x 63.5mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 176 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.5A