LC1D80CW
DigiKey Part Number
4008-LC1D80CW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80CW
Description
CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 36VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80CW Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
27 VDC
Must Release Voltage
3.6 VDC
Coil Voltage
36VDC
Operate Time
130 ms
Contact Rating (Current)
80 A