BMI0702P36F
DigiKey Part Number
4008-BMI0702P36F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMI0702P36F
Description
MOT 3P 70MM IP65 790W KEY ENC SG
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 8000 RPM 900W Absolute 208 ~ 480VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMI0702P36F Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
339.8 / 2400
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
900W
Series
Encoder Type
Absolute
Packaging
Box
Size / Dimension
Square - 2.760" x 2.760" (70.10mm x 70.10mm)
Part Status
Active
Diameter - Shaft
0.430" (10.92mm)
Type
AC Motor
Length - Shaft and Bearing
0.910" (23.11mm)
Function
Servomotor
Mounting Hole Spacing
2.360" (59.94mm)
Voltage - Rated
208 ~ 480VAC