ABLS1A48025
DigiKey Part Number
4008-ABLS1A48025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLS1A48025
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
EDA/CAD Models
ABLS1A48025 Models
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Manufacturer
Schneider Electric
Power (Watts)
120W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Input Type
AC or DC
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Features
PFC
DC Voltage - Input (Min)
85V
Size / Dimension
4.63" L x 1.57" W x 4.87" H (117.6mm x 40.0mm x 123.6mm)
DC Voltage - Input (Max)
120V
Approval Agency
CB, CE, cUL, EAC, KC
Voltage - Output 1
48V