ABLS1A24100
DigiKey Part Number
4008-ABLS1A24100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLS1A24100
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 240W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ABLS1A24100 Models
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Schneider Electric
Power (Watts)
240W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
3 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
AC or DC
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Features
IP20, Universal Input
DC Voltage - Input (Min)
140V
Size / Dimension
4.63" L x 2.36" W x 4.87" H (117.6mm x 60.0mm x 123.6mm)
DC Voltage - Input (Max)
340V
Approval Agency
CB, CE, CSA, CuL, EAC, EN, IEC, KC, NEC Class 2, UL
Voltage - Output 1
24V