TFZVTR20B
DigiKey Part Number
TFZVTR20BTR-ND - Tape & Reel (TR)
TFZVTR20BCT-ND - Cut Tape (CT)
TFZVTR20BDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFZVTR20B
Description
DIODE ZENER 20V 500MW TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 500 mW Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFZVTR20B Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
28 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Power - Max
500 mW