GMR100HTBFQR047
DigiKey Part Number
846-GMR100HTBFQR047TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-GMR100HTBFQR047CT-ND - Cut Tape (CT)
846-GMR100HTBFQR047DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMR100HTBFQR047
Description
RES 0.047 OHM 1% 7W 2512
Customer Reference
Detailed Description
47 mOhms ±1% 7W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GMR100HTBFQR047 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)