RP40-11012SFR/P
DigiKey Part Number
945-2996-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP40-11012SFR/P
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.333A 43V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP40-11012SFR/P Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
90.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
43V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
3.333A