RSDW40H-12
DigiKey Part Number
1866-RSDW40H-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSDW40H-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.333A 40V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSDW40H-12 Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Railway
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
40V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Approval Agency
CE, EAC
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.333A