RACPRO1-S480/48
DigiKey Part Number
945-RACPRO1-S480/48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACPRO1-S480/48
Description
480W AC/DC-CONVERTER / DIN-RAIL
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
Category
Power (Watts)
480W
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
Laboratory
Efficiency
95.4%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC or DC
Features
Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
Size / Dimension
6.10" L x 2.00" W x 5.30" H (154.9mm x 50.8mm x 134.6mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 277 VAC
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Min)
88V
Standard Number
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
48V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A