RACPRO1-S240/24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Weidmüller
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Weidmüller
In Stock: 27
Datasheet
New Product
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
RACPRO1-S240/24
DigiKey Part Number
945-RACPRO1-S240/24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACPRO1-S240/24
Description
240W AC/DC-CONVERTER / DIN-RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
240W
Manufacturer
Recom Power
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Applications
Laboratory
Packaging
Box
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC or DC
Features
Adjustable Output, IP20, PFC, Universal Input
Size / Dimension
5.47" L x 1.54" W x 4.92" H (139.0mm x 39.0mm x 125.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 277 VAC
Approval Agency
CE
DC Voltage - Input (Min)
88V
Standard Number
DC Voltage - Input (Max)
370V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A