RF-CC1101-868
DigiKey Part Number
3206-RF-CC1101-868TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF-CC1101-868
Description
RF TXRX MOD ISM<1GHZSMD
Customer Reference
Detailed Description
General ISM < 1GHz Transceiver Module 868MHz Integrated Trace Surface Mount
Category
Serial Interfaces
SPI
Mfr
Antenna Type
Integrated Trace
Packaging
Tape & Reel (TR)
Utilized IC / Part
CC1101
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
RF Family/Standard
General ISM < 1GHz
Current - Receiving
15mA
Frequency
868MHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
600kbps
Operating Temperature
-35°C ~ 80°C