RC-CC1101-SPI-SMT-915
DigiKey Part Number
3206-RC-CC1101-SPI-SMT-915-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC-CC1101-SPI-SMT-915
Description
RF TXRX MODULE 915MHZ
Customer Reference
Detailed Description
General ISM < 1GHz Transceiver Module 915MHz ~ 928MHz Antenna Not Included Surface Mount
Category
Serial Interfaces
SPI
Mfr
Antenna Type
Antenna Not Included
Packaging
Tape & Reel (TR)
Utilized IC / Part
CC1101
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Current - Receiving
18mA
RF Family/Standard
General ISM < 1GHz
Current - Transmitting
30mA
Frequency
915MHz ~ 928MHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
600kbps
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C