PPL36U-240
DigiKey Part Number
993-1447-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL36U-240
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 36 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
24V
Current - Output (Max)
1.5A
Standard Number
Power (Watts)
36 W