L6R30-240
DigiKey Part Number
364-1280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R30-240
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 30 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.80" L x 1.70" W x 1.30" H (71.1mm x 43.2mm x 33.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
cUL, FCC, UL
Current - Output (Max)
1.25A
Standard Number
Power (Watts)
30 W