POE90U-1BT6-R
DigiKey Part Number
993-POE90U-1BT6-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE90U-1BT6-R
Description
POE INJECTOR 56V 90W DESKTOP
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector Data Rate
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Efficiency
Level VI
Size / Dimension
6.54" L x 3.15" W x 1.72" H (166.0mm x 80.0mm x 43.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cULus, IEC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output
56V
Current - Output
1.6 A
Power (Watts) - Per Port
90W