Image for POE90U-1BT6-A-RC is not available
POE90U-1BT6-A-RC
DigiKey Part Number
993-POE90U-1BT6-A-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE90U-1BT6-A-RC
Description
IEEE802.3BT - POE DESKTOP C14
Customer Reference
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector 1 Gbps Data Rate
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Compliance
IEEE802.3bt
Manufacturer
Phihong USA
Data Rate
1 Gbps
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Part Status
Active
Efficiency
Level VI
Type
Midspan Injector
Mounting Type
Desktop
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.54" L x 3.15" W x 1.72" H (166.0mm x 80.0mm x 43.6mm)
Number of Ports
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output
56V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output
1.6 A
Input Connector
IEC 320-C14 (Power), RJ45 (Data)
Power (Watts) - Per Port
90W