EEH-ZS1V331V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 1 770
Datasheet
330 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 14mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EEH-ZS1V331V
DigiKey Part Number
10-EEH-ZS1V331VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZS1V331VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZS1V331VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZS1V331V
Description
CAP ALUMHYB 330UF 20% 35V SMD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-ZS1V331V Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
525 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.5 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.516" (13.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C