DK1A-24V-F
DK1A-24V-F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DK1A-24V-F
DigiKey Part Number
255-2060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DK1A-24V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DK1A-24V-F Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
8 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA