DSP1-DC24V-F
DSP1-DC24V-F
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
DSP1-DC24V-F
DigiKey Part Number
255-2743-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSP1-DC24V-F
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSP1-DC24V-F Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
2.4 VDC
Part Status
Active
Operate Time
10 ms
Mounting Type
Release Time
5 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Form
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
5 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1500VA, 625W
Coil Resistance
1.92 kOhms
Coil Current
12.5 mA