ESD5Z3.3T5G
DigiKey Part Number
ESD5Z3.3T5GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
ESD5Z3.3T5GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
ESD5Z3.3T5GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESD5Z3.3T5G
Description
TVS DIODE 3.3VWM 14.1VC SOD523
Detailed Description
14.1V Clamp 11.2A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-523
EDA/CAD Models
ESD5Z3.3T5G Models
Category
Power - Peak Pulse
158W
Capacitance @ Frequency
105pF @ 1MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.2A (8/20µs)